![]() |
![]()
![]() Ha van kérdése az oldallal kapcsolatban, tegye fel! |
A mű eredeti címe: "Das funktioniert so nur im Passivhaus: Heizen mit der Frischluft",
szerzője Dr. Wolfgang Feist,
megjelent a Passivhaus Institut gondozásában,
utolsó aktualizálás: 2006.09.16. A magyar változatot fordította Debreczy Zoltán, megjelent a Passzívház Akadémia Kft. gondozásában. - Ezek az oldalak folyamatosan aktualizálásra és kiegészítésre kerülnek. |
|||
Ez így csak a passzívházban működik: fűteni a friss levegővel |
|||
A már "klasszikusnak" számító hőszivattyús kompaktkészülék egy kezelhető egységen belül egyesíti magában a fűtést, szellőztetést és melegvízkészítést; s eközben minden a levegő körül forog: a levegő a fűtést szállító közeg és (a távozó ágon) egyben a hőszivattyú hőforrása.
Az
Pelletkazán, egy friedbergi passzívház fő fűtőrendszere (építész: Blumrich); a teljesen autómatikusan üzemelő kályha a melegvíz-előállítást is elvégzi; nyáron napkollektorok egészítik ki a koncepciót: a kályha akkor nem kell, hogy fűtsön.
Link a passzívház információk kezdőoldalához:
Link a passzívház konferencia honlapjára:
A passzívház témájával foglalkozó ezen tanfolyam összes oldalának tartalomjegyzéke: |
1. számú ötlet: fűtés a higiéniai okokból szükséges friss levegővel Minden emberek által használt házban szükség van a friss levegőre. Ha a szükséges légfrissítést a véletlenre bízzuk, ne csodálkozzunk, hogy rossz lesz a beltéri levegő minősége. Ha elhanyagoljuk az elhasznált levegő hőjének visszanyerését, úgy a szellőztetési hőveszteség magas lesz - egy valóban energiahatékony épületet, melyben a levegő minősége is jó, így nem lehet elérni. Új ház építésénél vagy energiahatékony felújításnál hővisszanyerővel ellátott lakásszellőztetés beépítése elengedhetetlen - lásd a lakásszellőztetésről szóló cikkünket is. A befújt levegővel, mely a hővisszanyerő-berendezésen át jön, bizonyos mennyiségű fűtési hő is szállítható - nem sok: épp 10 W/m² hőteljesítmény adható le azokba a helyiségekbe, ahová a higiéniai okokból szükséges friss levegő befúvásra kerül (vö. friss levegő-hőkapacitás). Egy passzívházban azonban a fűtési teljesítményigény meglehetősen alacsony. Olyannyira alacsony, hogy teljes egészében lefedhető evvel a 10 W/m²-es frisslevegő-fűtéssel. Ennek köszönhetően a passzivházakhoz meggyőzően egyszerű épületgépészeti rendszerek fejlődhettek ki: "Fűteni a szellőztetőberendezéssel", anélkül, hogy további vagy nagyobb vezetékrendszerre lenne szükség. Amikor a befújt levegő melegítése bekerült a szellőztetőberendezésbe, és integrálásra került a melegvíz-előállítás is, megszületett a kompaktkészülék: fűtés, szellőztetés, melegvíz-előállítás egyetlen készülékkel. A hő előállítása különböző megoldásokkal történhet:
2. számú ötlet: fűtés a kifújt levegő maradékhőjével: a hőszivattyú-kompaktkészülék Egy lakásszellőztető-készülék távozó levegőjében lévő maradékhő tulajdonképpen nem különösen kiadós. Egész pontosan ezesetben nem hőről, hanem "entalpiáról" beszélünk; ebben a folyamatban a levegőben lévő nedvességnek van jelentős szerepe, mely kikondenzálódhat. Egy passzívházban azonban a hőszükséglet oly csekély, hogy csaknem teljes egészében az említett távozó levegő maradékentalpiájával lefedhető. Ezt a megközelítést Wolfgang Feist publikálta 1995-ben. Ez tette lehetővé a passzívházak számára a hőszivattyú-kompaktkészülékek alkalmazását. Időközben tőbb, mint tíz gyártó kinál ilyen szellőztető-kompaktkészülékeket. A készülékek nagy hatékonyságúak - ezt a passzívház-településeken végzett mérések tudományos kiértékelései bizonyítják. 3. számú ötlet: fűtés biomasszával: a pelletkazán-kompaktkészülék Fűteni biomasszával természetesen nem csak passzívházban lehet. De a tartósan kinyerhető megújuló tüzelőanyagnak behatárolt a rendelkezésre álló potenciálja. Rossz hatásfok esetén Európa (és a világ) épületeinek csak a töredéke látható el tartósan biomasszával. Ha a hatékonyság azonban elég magas, olyan magas, mint pl. a passzívházak esetében, akkor a fenntartható mező- és erdőgazdaság által szállított tüzelőanyag mennyisége elegendő lehet ahhoz, hogy az ellátás egy tetemes részét magára tudja vállalni. A nagy hatékonyság a felhasználó számára is jó. Ha a szükséges fűtési teljesítmény csak 1-2 kW-ot tesz ki, akkor a biomassza-fűtőkészülék egy kisméretű doboz lesz, mely kevés helyet foglal, mégis az egész házat ki tudja fűteni. Ebből egy egész sor előny származik: A biomassza-fűtődoboz teljesen autómatikusan működik, ahogy azt a modern fűtőrendszerektől megszoktuk. A fűtőanyag-szükséglet napi néhány kilót tesz ki. Tárolása alig foglal helyet - még az is lehetséges lenne, hogy a kevés tüzelőanyagot az ember a szokásos heti élelmiszervásárlás alkalmával szerezze be. Az égéshez szükséges levegőt a kompaktkészülék a friss levegővel együtt szívhatná be. A csekély füsttérfogatáramot a kompaktkészülék a hővisszanyerőn át távozó levegővel együtt fújhatná ki; plusz kéményre vagy füstelvezető csőre nem lenne szükség. Azzel a passzívházak számára egy egyszerű, teljes egészében a megújuló energiaforrásokra építő épületgépészeti koncepció valósulhat meg, ami jelenleg fejlesztési stádiumban található - sajnos jelenleg a piacon még nem kapható. Már manapság is vannak olyan passzívházak, melyek leglényegesebb hőtermelője egy forgalomban lévő fapelletkazán (friedbergi passzívház). 4. számú ötlet: fűtés gázkazánnal: a gázbázisú kompaktkészülék Azt, hogy gázzal nagyon kis teljesítményű, megfelelő hőelőállító berendezés készíthető, mindenki tudja, akinek otthon gáztűzhelye van. Mégis sok időbe telt, míg ez a technika a passzívházak kompaktkészülékeinek utánfűtésénél is alkalmazásra került. Pedig az előnyök itt is egyértelműek:
Passzívház Konferencia A szellőztető kompaktkészülékek nem az egyedüli épületgépészeti megoldások passzívházak számára: Megoldások földgáz-bázissal éppoly atraktívak, mint fapelletkazánnal vagy innovatív elektromos rendszerrel - ezek olyan vitakérdések, melyek a konferencián megbeszélésre kerülnek. Különösen jó eredményeket mutatnak a napkollektorral kombinált megoldások. a passzívházak számára elérhető technikát mutatja be: A hatékonysági technikák és a megújuló energia optimálisan egészítik ki egymást: Egy passzívház csekély fogyasztása mellett a napenergia veheti át az ellátás döntő részét.
|
||
Copyright © by Dr. Wolfgang Feist, Original edition © Passivhaus Institut - Hungarian translation © Debreczy Zoltán, Hungarian edition © Passzívház Akadémia Kft. - Hosted by MLT |