![]() |
![]()
![]() Ha van kérdése az oldallal kapcsolatban, tegye fel! |
A mű eredeti címe: "Wärmedämmung",
szerzője Dr. Wolfgang Feist,
megjelent a Passivhaus Institut gondozásában,
utolsó aktualizálás: 2007.01.02. A magyar változatot fordította Debreczy Zoltán, megjelent a Passzívház Akadémia Kft. gondozásában. - Ezek az oldalak folyamatosan aktualizálásra és kiegészítésre kerülnek. |
|||
Hőszigetelés |
|||
Az energiatakarékos építés legfontosabb elve: egy az épület köré elhelyezett megszakítás nélküli hőszigetelő burok (sárga) lecsökkenti a hőveszteségeket, mint egy meleg kabát. Mivel a legtöbb hőszigetelő anyag nem légtömör, a szigetelő burok mellett kell még egy légtömör buroknak is lennie - ez így van itt is, ezt a piros színnel húzott vonal jelöli. Nagyon fontos a hőhidak elkerülése, amire egy külön tervezési módszer lett kifejlesztve, a "hőhídmentes kialakítás".
Igazából a
A meglévő épületekben az összes hőveszteség több, mint 70 %-áért a külső falak és a tető hővesztesége a felelős. Ezért az energiamegtakarítás legfontosabb eszköze a hőszigetelés javítása. Ez ráadásul magasabb komforthoz és jobb állagvédelemhez is vezet (vö.
Link a passzívház információk kezdőoldalához:
Link a passzívház konferencia honlapjára:
A passzívház témájával foglalkozó ezen tanfolyam összes oldalának tartalomjegyzéke: |
Energiatakarékos házaknál az egész épületburok hőszigetelése kitűnő. Az épületburok azon épületelemeket jelenti, melyek a belteret elválasztják a kültértől. Belül kellemes klíma kell uralkodjon - kívül ezt az időjárás határozza meg. Mivel Közép-Európában az időjárási viszonyokat október közepétől április végéig a hűvös és csapadékos idő jellemzi, az épületburkon belüli hőmérséklet magasabb lesz, mint a szabadban. Ekkor a burkon keresztül hő távozik - ha ez a hőveszteség nem kerül pótlásra, akkor relatív gyorsan bent is olyan hideg lesz, mint kint. Ezért ésszerű a hő távozásának határokat szabni - pontosan ez a feladata a hővédelemnek. Minden építési módnál lehet jó hővédelmet alkalmazni, ami már eredményesen meg is történt: a nehézszerkezetes építésnél a faszerkezetes építésnél, a készházépítésnél, héjelem-technikájú építésnél, a fémszerkezetes építésnél és a vegyes szerkezetű építés minden formájánál. Egy utólagos, nagyon jó hőszigetelés meglévő épületeknél is lehetséges. Az energiatakarékos házépítés tapasztalataiból egy fontos elv vezethető le:
- hővédelemnél ne spóroljunk a szigetelés vastagságával. A passzívháznál ezt komolyan veszik - mert a jó hővédelem az energiamegtakarítás egy nagyon gazdaságos útja. Passzívházak hőszigetelési szintje
A külső falak, az aljzat és a tetőfelületek Ezáltal a téli hőveszteség elhanyagolhatón kicsi lesz. És mindehhez a belső felületek hőmérséklete majdhogynem megegyezik a levegőével, méghozzá túlnyomórészt függetlenül a fűtés módjától. Ez nagyon jó komfortszinthez és a légnedvességen alapuló építési károk elkerüléséhez vezet.
A jó Passzívházakban a jó hőszigetelés és a légtömör építés kiválóan bevállt. Egy további alapelv a "hőhídmentes kialakítás": A szigetelés megszakítások nélkül az egész épület köré kerül kialakításra. Ezáltal elmaradnak a hideg sarkok és a túlzott hőveszteségek. Ez is egy hozzájárulás a nagyértékű, komfortos és kármentes építéshez. 11. Nemzetközi Passzívház Konferencia A "Neues aus Forschung und Entwicklung" munkacsoportban a hővédelem, a légtömörség és az épületszigetelés új eljárásai kerülnek megtárgyalásra. A passzivházkomponensekkel történő felújítással foglalkozó munkacsoportok bemutatják, hogy a hővédelmi intézkedések a meglévő épületeknél is hatékonyan energiát takarítanak meg, javítják a komfortszintet és hozzájárulnak az állagmegőrzéshez.
Passzívházak hővédelmével kapcsolatos termékeket itt talál.
|
||
Copyright © by Dr. Wolfgang Feist, Original edition © Passivhaus Institut - Hungarian translation © Debreczy Zoltán, Hungarian edition © Passzívház Akadémia Kft. - Hosted by MLT |